Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Reklamy

Všechny nás jistě otravují reklamy v televizi, kde vidíme, že v miniaturním kelímku jogurtu jsou zásadně celé ananasy, kde je nám jasně řečeno, že běžný prací prášek nemá šanci proti těmto skvrnám nebo kde slečna zalévá buničinu hektolitry modré vody. Jsou ale reklamy, které jsou přesně podle mého gusta. Bohužel u nás je rozhodně neuvidíte…

Naše legislativa (pokud je mi známo) totiž neumožňuje v reklamě používat označení konkurečních výrobků. To tedy znamená, že se nikdy nedozvíme jestli Ariel pere lépe než Persil, ale neužijeme si ani některé skutečné skvosty.

Po internetu kolovala nedávno například tato série reklam na automobily:

Reklamy 01
Reklamy 02
Reklamy 03

Sérii pak uzavírá reklama na Bentley, která na ní navazuje, ovšem velmi decentně a nepřímo:

Reklamy 04

Hodně lidí zná reklamy od Apple, kde v devadesátých letech a v prvních pár letech po roce 2000 reklamy rozhodně nešetřily konkurenční procesory:

Reklamy 05 - snail

Apple ovšem takovéto reklamy měl už dříve, jedna z prvních je na Apple IIc, kterou můžete vidět na youtube, s příchodem Macintoshe samozřejmě přišla jejich další várka a za vůbec podařenou považuju sérii reklam, které se vynořily v době, kdy vyšly Windows 95:

Reklamy 07

Zbytek série je k nalezení tady.

Nicméně o deset let dříve byl Apple podobně „potupen“ v reklamě na Compaq Portable:

Reklamy 06

Posledními rivaly, které zde uvedu a kteří se ve svých reklamách tradičně napadají jsou Coca Cola a Pepsi, v nichž je pochopitelně tím agresivnějším Pepsi (Coca Cola se prodává sama, protože je lepší :))

Reklamy 08
Reklamy 09

Takových reklam samozřejmě najdete mnohem víc, náznaky se objevují i v některých českých reklamách (např. dříve reklama na Budvar s právníky amerického Budweiseru), je ovšem škoda, že tenhle druh konfrontační reklamy se u nás nepěstuje naplno, rozhodně by pak nebylo třeba při reklamách lovit dálkové ovládání a zuřivě přepínat.