Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

BootMania

To, že „Síť je počítač“ ví dneska každé malé dítě. Zkusilo ale někdy bootování Mac OS X po síti ? Já ano a fungovalo to skvěle. Čtěte dále…

V době, kdy už pár let má i ta nejlevnější PC deska na sobě integrovaný ethernet asi nebude nikdo věřit tomu, že tomu tak dřív nebylo.

Porty na PC desce okolo roku 2000

Ještě kolem roku 2002 měla na sobě standardní PC deska dvojici PS/2 konektorů pro myš a klávesnici, paralelní port, dva sériové porty a sadu USB konektorů. Ještě o pár let dříve neměla až na klávesnicový pětikolík vůbec nic.

Desky strojů od Apple na tom byly o něco málo lépe. Macy mají téměř od počátku síťování zabudované. Nejdříve sice jen přes LocalTalk (sériová síť), pak přes integrované A-AUI a pak přímo přes 10BASE-T ethernet. To vše ještě v době, kdy letopočet začínal jedničkou a končil číslem menším než dvě na třetí.

Porty na iMacu G3, rok 1998

V roce 1998 přišel iMac. Apple rázně (pro někoho možná až moc) skoncoval se starými porty a vybavil počínaje prvním modelem iMacu všechny své počítače 100BASE-T ethernetem.

O rok později se objevil Mac OS X Server 1.0. Byl to neskutečný hybrid. GUI bylo mixem Mac OS 8 a OpenStepu, jádro UNIXové, nicméně ukázal, kam bude směřovat budoucnost této platformy. Pro tento článek je ovšem nejzásadnější technologie NetBoot, která byla v tomto systému představena.

Co je to NetBoot ? Je to způsob jak nabootovat operační systém (MacOS 8.6 a vyšší) po síti z serveru který ho poskytuje, na klienty. NetBoot vznikl v době, kdy se věřilo, že budoucnost patří NC (Network Computer), nástupci tradičního PC, který nebude mít žádné datové úložiště, bude bootovat, pracovat a fungovat výhradně na síti. Pohled do libovolného katalogu hardware napoví, jak to s tímto konceptem dopadlo.
NetBoot však přežil. Nezastavil ho ani přechod na technologicky zaostalejší procesory (Vy-víte-které). Proto libovolný Mac počínaje právě prvním iMacem, konče nejmodernějšími stroji umí nabootovat ze sítě. Stačí při zapnutí počítače podržet klávesu „N“.

To všechno je velmi pěkné, ale málokdo si kvůli tomu poběží koupit Mac OS X Server, který stojí pět set dolarů. Zvlášť, když je tu levnější řešení, které také dokonale funguje.

BootMania je utilita, která umožňuje z hlediska NetBootu totéž co Mac OS X Server. Tedy z obrazu disku (instalačních médií, image harddisku s nainstalovaným systémem, atd.) bootovat po síti ostatní počítače. Podporuje MacOS 9.2, MacOS X 10.3/10.4, Darwin 7.x/8.x a OpenDarwin 7.x a celou škálu Linuxových a BSD distribucí. Poslední dvě umožňuje nabootovat jen pro instalaci (tj. z image instalačních médií a nainstalovat už na disk na stanici), ostatní mohou běžet ze serveru kompletně.

Bootmania - vytvoreni image
Bootmania - download image z Internetu

Můžete si image vytvořit z originálních médií, nebo stáhnout z Internetu (platí pro volně šiřitelné systémy).

Bootmania - nastaveni

V přehledném nastavení (Preferences) vyberete síťové zařízení, zvolíte parametry lokální sítě a nastavíte DHCP.

Bootmania - vyber image

Pak si jen vyberete který z přítomných image chcete poskytovat pro bootování.

Bootmania - sledovani aktivity

A dál už jen sledujete čilý ruch na síti, jak se klienti připojují, odpojují, bootují, žijí svým vlastním životem a umírají.

Pro člověka, který se zbytečně neomezuje na jednoho Maca na osobu (jako já), nebo pro někoho, kdo amatérsky či profesionálně servisuje Macy a často něco instaluje (jako já) je BootMania ideální. Podporuje PowerPC/Intel (z PPC lze bootovat Intel a naopak). Umí např. spojit instalační image tří Pantherovských instalačních CD do jednoho. Instaloval jsem OS X 10.3 z iBooku G4 na iMac G3/233 (který má špatnou CD mechaniku, tudíž tam jinak nelze systém dostat) a vše se obešlo bez jakýchkoliv problémů.
Další ideální použití se nabízí, pokud (jako já) máte iMaca G3 s Harman Kardon reproduktory,kompletně pasivně chlazeného, kterého využíváte jako jukebox a kterému do dokonale tichého počítače chybí jen absence pevného disku.

Na závěr jen dodám, že utilita stojí 20 dolarů (investovat do správného software se vyplatí), případně dalších 5 dolarů za licenci na další stroj (Licence je vázána na jeden konkrétní stroj, na jiném neplatí. Toto omezení platí pochopitelně pro stroj který slouží jako bootserver, klientů lze nabootovat neomezené množství). Web autorů najdete tady.