Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

OpenWatcom

Programujete? V Céčku? Pro Windows? OS/2? Linux? DOS?
Líbilo by se vám vývojové prostředí zdarma, které by kamarádilo se všemi uvedenými systémy? Starý dobrý Watcom C Compiler je teď Open Source a vývojáři na něm celkem zapracovali…Pochopitelně nemůže konkurovat novinkám ve Visual Studiu od Microsoftu, ale na takové to domácí kompilování je podle mě víc než ideální, tedy pokud jste Céčkaři a nezlákaly vás ještě nějaké vyšší jazyky a kompilátory produkující managed code.

Oficiální verze je spustitelná pod Win32 či OS/2 (IDE i konzole), MS DOS (jen konzole) nebo Win16 (jen IDE), testovací verze pak existuje i pro Linux. Kompilovat lze ale z Windows verze pro kde co, jak ukazuje následující obrázek.

Open Watcom - výběr targetu

Prostředí je jednoduché, ačkoliv můžu myslím směle říct, že proti běžné unixové dvojce vi+gcc je to zosobněný komfort. Nejvíce je na něm vidět, že má kořeny v prostředí Windows 3.x, odpovídá tomu logika s jakou se otevírají okna, stejně jako je to znát na tlačítkové liště a barevném rozložení. Kdo ale stejně jako já preferuje jednoduché rozhraní, které neodpoutává pozornost od kódu samotného, bude nadšen.

Open Watcom - editace kódu

Pořádné vývojové prostředí má obsahovat debugger. OpenWatcom ho samozřejmě obsahuje také a umí všechny věci, které byste od něj čekali: breakpointy, sledování hodnot proměnných, disassembling ve kterém jasně vidíte na jaké procesorové instrukce se rozkládá který řádek, výpis registrů procesoru, paměti od zadané adresy a další.

Open Watcom - debugger

Krom samotného vývojového prostředí obsahuje instalace i řadu dalších samostatných ladicích nástrojů. Například je to Spy, který umožňuje sledovat události probíhající ve zvoleném okně.

Open Watcom - Spy

Dále je přítomen nezbytný Dialog Editor, ve kterém se dají pohodlně nakreslit okna a dialogy k grafickým aplikacím.

Open Watcom - Dialog Editor

V neposlední řadě ještě Dr. Watcom, který sledovat u libovolného spustitelného programu které knihovny používá, jaké thready vytváří a další informace.

Open Watcom - Dr. Watson

Instalační soubor má 74MB a instaluje program do adresáře Watcom v kořenovém adresáři na disku. Doporučuji nechat to tak, protože se občas projevuje dědictví DOSu (alespoň u mně tomu tak bylo) a program nezvládne dlouhé názvy adresářů, zvláště obsahují-li mezeru. Totéž platí o zdrojových kódech a cestě k nim.

I když jde o program, který je v porovnání s dnešními profesionálními prostředky zastaralý po všech stránkách, jedná se o plně použitelné vývojové prostředí a to nejen pro lidi, kteří pracují se starými a málo používanými systémy jako je OS/2 nebo DOS. Na mojem disku rozhodně svoje místo má.