Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

OpenCDE

Nedávno jsem se tu zmiňoval o neobjektové ploše v unixových systémech a minulý týden jsem si na ni opět vzpomněl. Objevil jsem totiž projekt OpenCDE, který si neklade za cíl nic menšího než znovuvytvoření klasického unixového desktopu známého z 90. let pod názvem Common Desktop Environment.

OpenCDE (1)

Velká část uživatel unixových systémů mu patrně nikdy nepřišla na chuť, já si jej ale zamiloval od prvního okamžiku. S GUI jsem se totiž setkal poprvé v podobě Windows 3.11 a i když mi jinak tento pseudosystém vším ostatním pil krev, právě na jeho koncept GUI jsem si zvykl prakticky ihned. Proto už šestnáct let bytostně nesnáším Windows Explorer (aka GUI ve Windows 95 a výše) a proto jsem si zamiloval CDE ihned, jakmile jsem v roce 2003 poprvé usedl k Solarisovému terminálu. Těžko říct, kdo se od koho inspiroval více, zda Windows od Unixu, či naopak, ale CDE a Windows 3.x jsou si opravdu podobné. Začíná to minimalizačním a maximalizačním tlačítkem na pravé straně okna a menu okna na straně levé (doubleclick ukončuje aplikaci) a končí to minimalizováním aplikací do interaktivních ikon na ploše.

OpenCDE dock

K tomu CDE přibaluje vlastnosti specifické – například „dock“, pomocí nějž lze spouštět aplikace či přepínat plochy nebo to,že každá ze čtyř pracovních ploch má vlastní wallpaper, díky čemuž jasně poznáte, na které z nich se právě nacházíte.

OpenCDE (2)

Zdrojové kódy původního CDE stále spravuje The Open Group a za poplatek je ochotna je i poskytnout. Komeční Un*xy mizí jeden za druhým a z otevřených operačních systémů tento poplatek historicky zaplatili pouze vývojáři jediného – RedHatu. Ovšem ta doba je už také dávno pryč a dnes CDE už téměř v žádném OS nenajdeme.

A právě proto mě projekt OpenCDE velmi potěšil. V době, kdy se snaží každý vymyslet co nejpřevratnější nový koncept GUI (OS X, Windows Metro, Unity atd.) je pěkné si na PowerMacu s Debianem zkompilovat prostředí, v němž se opět během dvou minut cítím jako doma.