Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

BlackBerry 8800

Už více než dva roky pravidelně blbnu na kopcích s vysílačkou. Společně s tím, jak jsem začal na kopce lézt se objevilo hned několik technických problémů k řešení. Prvním bylo, jaký telefon je vybrat aby byl dostatečně odolný a zvládl nepřízeň počaší, nějaký ten šťouchanec od kusu kamene a také měl dostatečnou výdrž na chvíli provozu v místech s obvykle nevalným signálem. V prvním článku na toto téma jsem k řešení nedošel, když se ale objevil problém další – do čeho zapisovat spojení, když podmínky (sníh, déšť, vítr) nedovolují použít papír a tužku – koupil jsem si BlackBerry 8800 a najednou tak samovolně a mimochodně vyřešil problémy oba.
Tento článek budiž shrnutím mých dojmů po nějakých dvaceti měsících používání.

BlackBerry 8800
Moje BlackBerry 8800 s při svém nejběžnějším použití

BlackBerry 8800 je manažerský smartphone ze staré školy. Je z tak staré školy, že v době jeho ohlášení byl i iPhone teprve čerstvě oznámenou novinkou a všichni se tenkrát chytrému telefonu za 500USD, do kterého ani nejdou doinstalovat aplikace smáli. BB8800 naproti tomu představoval v podstatě tehdejší mainstream: displej s rozlišením 320×240 bodů, bytelná QWERTY klávesnice a systém BlackBerry OS 4.x s podporou aplikací psaných v Javě. Absence fotoaparátu a 3G sice tenkrát už také byla nedostatkem, to první bylo vynecháno spíše záměrně kvůli korporátnímu prostředí a to druhé neměl ani iPhone, ostatně BlackBerry bylo v té době synonymem terminálu pro zpracování e-mailu a na to EDGE stačí bohatě.

Telefon měl i ostatní hardwarové parametry výrazně jiné, než ty které známe z doby po zahájení „smartphonové revoluce“: procesor Intel XScale měl takt 312MHz, RAM velikost 16MB a interní úložiště, do kterého jako do jediného lze instalovat aplikace, nabízelo 64MB místa. Kupodivu telefon i tak fungoval a fungoval skvěle – s tarify BIS či BES za něj většinu práce udělal nějaký server a na zobrazení výsledků cizí dřiny to postačuje bohatě.
S přihlédnutím k fungování většiny dnešních mobilních systémů je to možná udivující, ale výše uvedené parametry postačují i k tomu aby systém uměl plný multitasking. Aplikace spuštěná, neukončená a jen opuštěná beží stále dál, je dobré na to myslet například když spouštíte něco, co sahá na GPS. Aplikace do telefonu jde nahrávat buď z BlackBerry Worldu (pro BB OS 4.5, který je nejvyšší možný už jich tam moc není) nebo obecné javové MIDP pomocí desktopové aplikace pro Windows.

Když už jsem zmínil GPS, ta je naopak na lepší úrovni než většina těch z let následujících. Je založena na tom nejlepším, co v té době šlo do GPS osadit – na čipsetu SiRF Star III, jehož přesnost se pohybuje v optimálním případě pod metr. Zcela jasně si pamatuji, jak jsme si klepali na čelo, když Apple oznámil, že iPhone bude určovat polohu jen podle sítí WiFi a GSM, což v nejlepší situaci dává přesnost tak padesátinásobně horší.
Telefon tak dodnes jde poměrně obstojne využívat při geocachingu (kde člověk pocítí jen absenci digitálního kompasu, na kterou se u modernějších telefonu velmi snadno zvyká) nebo při zaznamenávání ušlé trasy. Při tomto turistickém použití není třeba zbytečně se o přístroj bát, robustní konstrukce s nedotykovým displejem totiž telefonu zajišťuje slušnou odolnost a dlouhou životnost – můj až na všemožné šrámy a otlučeniny netrpí žádným zásadním neduhem. Nutno podotknout, že 99% těchto kosmetických vad telefon získal už předtím, než jsem ho v roce 2012 bez baterie za 150Kč na Aukru koupil, holt na styl používání běžného manažera nemá ani kvalitní žula jizerských hor.

Pohotovostní obrazovkaAplikace
Pohotovostní obrazovka a hlavní aplikační menu

Komunikace s okolím pravda není zcela na výši dnešní doby a i v době vydání už byla podprůměrná, ale následující roky nás naučily, že může být i hůře. Sice chybí 3G i WiFi (3G přišlo až s modelem Bold 9000, WiFi měl už současník 8820) takže jsem datově odkázán na GPRS nebo EDGE, zato BlueTooth podporuje posílání souborů pomocí OBEX push a díky přístupnému filesystému na vnitřním úložišti i SD kartě je možno snadno a rychle z telefonu dostat jakýkoliv napsaný text. MicroSD kartu lze také připojit k počítači jako USB mass storage.
Kdysi dávno se většina aplikací neobešla bez tarifů BIS/BES, to už dneska (až na mailového klienta, který funguje jen s BIS/BES serverem) není pravda. Integrovaný browser stránky pohodlně načte i na běžném GPRS/EDGE připojení a pokud nejsou aplikace psané tak, aby BIS/BES tvrdě vyžadovaly, beží také. Přesto většinu mého online provozu dělám z Opery Mini a jabber klientu Bombus, které nemají pro BB speciální verzi, jedná se o obyčejné MIDP aplikace a proto běžely bez speciálního tarifu vždycky.

Neoriginální baterie pro BlackBerry 8800
Neoriginální baterie pro BlackBerry 8800

Při používání bez internetu (v telefonu mám předplacenou SIMkartu od T-Mobile, kterou na Internet připojuji právě jen na kopcích), s občasnou SMS, zřídkavým telefonátem a nepravidelným zapnutím GPS telefon zvládl s původní šest let starou baterií necelý týden provozu. Baterii jsem kupoval z eBay použitou za dva dolary a přišel mi nafouknutý buclík, který sice vypadal, že nemůže dlouho vydržet, držel však ještě rok a půl. Až poté, co se ještě pravidelným nabíjením a vybíjením přifoukl a začal odhazovat zadní kryt telefonu, hodil jsem ho do elektroodpadu a koupil si v Alze baterii novou, náhradní, neznačkovou. Kromě toho, že pod krytem je teď poloprázdno, projevila se změna i zvýšením výdrže. Můžu teď stát celou sobotu na kopci, šest až deset hodin zapisovat do poznámkové aplikace spojení a pak mám ještě stále dost šťávy až do další soboty. Když se na kopec nedostanu a telefon jen leží, jsa denně od 08:00 do 22:00 připojen do GSM sítě, je výdrž kolem deseti dní.

To hlavní proč telefon mám, je nicméně hardwarová klávesnice. Ta je skvělá, ostatně tak jako na BlackBerry vždy byla a jak stále je třeba na modelu Q10, jehož klávesnice se liší od té mé jen v několika detailech. Co funguje není třeba měnit a úspěch značky byl založen vždy na pohodlném psaní založen, ostatně sám jsem si koupil bezklávesnicový model Z10 z čistě finančních důvodů, jinak jsem stále duší hardwarový QWERTYsta a tak si to pravidelně nahrazuji alespoň na BB8800. Na jiném telefonu bych jenom velmi těžko zapsal jednou rukou spojení během těch pár sekund, než celé to „10:30 Franta Nové Město nad Metují /p Golčův Jeníkov JO70QA“ stihnu zapomenout. Proto po necelých dvou letech považuju BlackBerry 8800 za dobrou volbu, důkazem budiž to, že přežil už dva mé hlavní smartphony.