Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Hardwarová karma

Je to zvláštní, ale podobný článek jsem psal ještě na svém prvním blogu. Od té doby uplynulo skoro deset let, některé věci se ale nemění. Nebo mění, ale ne směrem, kterým bych chtěl.

Před onou dobou jsem psal článek, ve kterém jsem si stěžoval, že mi neustále odchází nějaký hardware. Tou dobou to byla pravda – na co jsem sáhl, to se rozbilo, byl jsem tím takřka proslulý. Postupem času se ale situace změnila: Od roku 2006 mi žádný počítač neodešel, ba právě naopak – své poslední tři desktopy a minimálně stejný počet notebooků jsem domů přinesl ve značně pochybném stavu a po několika dnech usilovné práce z nich udělal dodnes fungující počítače.

A zatím co na počítače si nemůžu stěžovat, můžu si směle stěžovat v jiných oblastech. Možná je to tím, že u počítačů dělám z trosek fungující zařízení, takže nějaká ta drobnost se pak už přehlédne, zatímco ostatní věci kupuju nové, takže u nich předpokládám bezchybnost. Možná je to konjunkcí Jupitera se Saturnem. Kdo ví? Ale:
  • Poslední můj mobil, který fungoval od vybalení dodnes, je Palm Centro.
  • Hned po něm jsem si koupil iPod touch a po týdnu ho reklamoval, byl totiž nekvalitně sesazený a po několika dnech začala odpadat zadní nerezová část od přední, skleněné.
  • Poté, co jsem se iPodu zbavil, koupil jsem si SonyEricsson Xperia Mini Pro. Ještě v rámci zákonných čtrnácti dnů se mu začala viklat klávesnice, ač mi nikde zjevně neupadl, pouze jsem ho jednou důrazněji v semišovém pouzdru položil na stůl. Vrácen, nový kus už totéž nikdy nepředvedl, i když za rok spadl několikrát.
  • Samsung Galaxy Note 2 jsem vybalil a hned mi zamrzl úsměv. Pod čočkou foťáku byl jasně žlutý kus plastu, který znemožňoval focení. Následovala cesta do Havířova a výměna za jiný kus.
  • A teď BlackBerry Z10. Moje optimistické zhodnocení po 255 dnech se více než hardware týkalo systému. Od začátku vím, že Z10 je rychle vydaný telefon, který na počátku rozhodně neměl hodnotu, za kterou se prodával. BlackBerry se ale poučilo a další modely jsou už odladěné, leč já mám právě Z10 a ta se začala před asi čtrnácti dny sama od sebe restartovat. Finty s podložením baterie nepomáhají, restarty jsou zcela náhodné a nejsem schopen s jistotou říct, jestli jde o chybu hardware nebo software. Někdy stačí, aby autobus přejel nerovnost na silnici, jindy začnou z ničehož nic GPS služby vytěžovat procesor a po jejich vypnutí jde telefon do restartu. Nic z toho se ještě na konci října nědělo a teď je to tu třikrát za den. Je tu další reklamace.
Jistě, jsou to jen mobily. Naštěstí jsou to jen mobily. Kdyby mi takhle zlobilo vše, co si koupím, hodil bych si brzy na nejbližším stromě mašli. Už i ty mobily jsou totiž dost únavné.