Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Hostnames

Život bez drobných úchylek by byl prostě nuda. Jednou z těch mých se vám chci už delší dobu pochlubit: pojmenovávám počítače podle francouzských měst.

Francouzsky neumím, ve Francii jsem s jednou výjimkou nikdy nebyl a k tomuto státu ani k jeho národu nechovám žádné zvláštní sympatie ani antipatie. Dali světu hodně pozitivního (zejména víno, bagety a sýr) a vyvážili to notnou dávkou negativního (například republikánskou revolucí v roce 1789). Tak či tak, když jsem hledal systém pro pojmenování počítačů, vybral jsem právě francouzská města. Hostname je totiž základ slušného počítače a v pořádné síti má své využití.


paris
V roce 2005, kdy jsem s pojmenováním začal, jsem používal prakticky výhradně notebook. Jméno francouzského hlavního města proto nejdříve mezi lety 2005 do roku 2008 nesl iBook G4, následně od roku 2008 do roku 2010 PowerBook G4 a nakonec zhruba rok Lenovo S10-3. Když jsem Lenovo prodal, vrátil jsem jméno PowerBooku, protože tomu sluší nejlépe a i když už to dávno není můj nejpoužívanější počítač, tak si ho i nechá. Momentálně leží někde v Plzni a čeká na servis.

PowerBook_G4-2009_03_09.jpg

marseille
Jméno druhého největšího francouzského města je od roku 2008 určeno pro můj druhý nejpoužívanější počítač, tedy domácí desktop. Nejdříve to byl PowerMac G4 350MHz, pak PowerMac G4 dual 500MHz a teď je to již pátým rokem PowerMac G5 dual 2.0GHz.

PowerMac_G5dual-2013_12_04.jpg

bordeaux
Když jsem se rozhodl nechat jméno paris už natrvalo PowerBooku G4, musel jsem přijít pro nový notebook se jménem jiným. Bordeaux je takové obyčejné přístavní město na jihozápadě Francie a HP2530p je takový obyčejný písíčkový notebook. Báječně se k sobě hodí.

hp_2530-2014_01_26.jpg

toulouse
Když jsem si v roce 2008 pořídil Mac Mini s Core2, zbývalo mi v top pětce francouzských aglomerací jen toto staré univerzitní město. V té době to byl můj třetí počítač. Výše nikdy nepostoupil, nějak mi ten Intel neseděl a dodnes nesedí. Po roce jsme se rozloučili a když jsem koupil PowerMac G5 a dal mu jméno marseille, připadlo jméno toulouse jeho předchůdci – dvouprocesorovému PowerMacu G4, který od té doby používám v Sinclair Klubu Plzeň jako svůj pracovní desktop.

PowerMac_G4dual-2013_11_16.jpg

vichy
Středofrancouzské lázeňské město je asi známo především jako sídlo kolaborantského režimu za druhé světové války. Pro iMac osazený procesorem od Intelu jsem si jiné jméno ani nemohl vybrat. iMac už se v mém držení nenachází, jméno je tedy nadále nepoužívané.

iMac-2013_04_14.jpg

nice
Jediný počítač, ke kterému nenabídnu screenshot je ten, který nese jméno přímořského letoviska Nice. Po iBooku byl druhý, který dostal své jméno a to už v půli roku 2005 a jednalo se o dvouprocesorový počítač, který dělal router, web, ftp a ssh server. Od konce roku 2005 do roku 2012 bylo jméno nepoužito, až když jsem získal desku s dvěma dvoujádrovými Opterony, zase jsem ho přivedl k životu. Teď počítač leží v Plzni v Sinclair Klubu a je mi neustále k dispozici prostřednictvím ssh. Staré časy se vrátily.


calais
Když mi v roce 2010 odešel zdroj v PowerMacu G5, hodil jsem do dřevěné přepravky komponenty, které se mi válely v šuplíku a vznikl WoodenComputer pojmenovaný po jediném francouzském městě, ve kterém stanula má noha – Athlon 64 s gigabajtem paměti a Xubuntu. Když se zdroj opravil, putoval počítač nejdříve k rodičům a když se z nějakého důvodu přestal bavit s domácím routerem, tak k Dexovi do Doupěte, jsem ho měl na takové to obyčejné počítačování. Momentálně je opět rozebrán a komponenty plánuju rozprodat – pokud tedy bude o takový šrot mít ještě někdo zájem – hromadit to donekonečna prostě nejde.

PC_Athlon64_Xubuntu-2010_10_28.jpg

caen
Normanské město Caen dává jméno pracovní stanici IBM IntelliStation 185. Koupil jsem ji předloni v jedné pražské firmě, která se jich zbavovala ve velkém. Ač je mi to velmi líto, protože stroj si zaslouží pravidelné používání, nachází se toho času v Hexadecimálním doupěti a je tam provozován jen velmi nepravidelně.

IntelliStation_185_Crux-2013_10_05.png

lyon
Zhruba v roce 2007 jsem sehnal PowerMacintosh 9600 s procesorovým upgrade na G3/500 a 256MB RAM, který jsem pojmenoval po rodišti Ampérově. Na počítači obstojně běží jak MacOS X, tak MacOS 9.1. Používám ho více či méně pravidelně na pracovním stole u rodičů, slouží jako pracovní stroj – má SCSI CD vypalovačku, UltraATA66 řadič, USB kartu, sériové porty a ethernet – prakticky každý starý Mac, který se mi kdy dostal do ruky se k němu dá připojit a dostat z něj data nebo na něm obnovit systém. Z OldWorld Macintoshů je to nejrozšiřitelnější model, lze do něj dostat nejvíce paměti, nejvíce PCI karet a díky velikosti toweru i nejvíce disků. Prostě opravdový pracovní nástroj.

PowerMac_9600-2008_10_05.jpg

troyes
Ještě o něco dříve jsem sehnal klon PowerMaca od společnosti PowerComputing nazvaný PowerWave 604/120. Na klony vždycky všichni nadávali, moje zkušenost s tímto konkrétním je ale pozitivní. Dostal jméno podle nevelkého města ve středu Francie, nejdříve sloužil s nainstalovaným MacOS 8.1 jako stroj pro skenování (z SCSI scanneru po místní síti přímo na nasdíleny disk v iBooku) a pak jsem z něj udělal „nejpomalejší stroj na kterém jste kdy viděli Mac OS X“ ™. V současné době je uložen u rodičů na půdě mezi ostatním sbírkovým hardwarem.

PowerWave-2006_11_27.jpg

lemans
Jméno dějiště slavného automobilového závodu dostalo kompaktní PC Compaq iPaq, na kterém jsem nejdříve provozoval SourceMage Linux, vyzkoušel Xubuntu, otestoval Windows 7 beta a nakonec na něm ve Windows 2000 napsal celou bakalářskou práci. Momentálně se nepoužívá a je také uloženo mezi ostatním hardwarem.

iPaq_SMGL-2008_03_07.jpg

Pravidlo by nebylo pravidlem, kdyby nemělo své výjimky. U mě je to Efika MX Smartbook, která se jmenuje prostě efika a PC desktop značky Nec, který se jmenuje necky. Jinak je to ale jasné: i všechna budoucí jména budou pokračovat v této tradici, je tam toho ještě plná Francie.

A co vy? Máte systém?