Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Ještědská obsese

Nebudu to zastírat, mám ten kopec rád.

Vysílač na Ještědu

Ještěd, 1012 m n. m., JO70LR.

Krásný kopec, který se jako jediná tisícovka v okruhu několika kilometrů tyčí okolní krajinou tak, že za pěkných dní je vidět až ze severního okraje Prahy. Nepřehlédnutelný je i díky vysílači s restaurací a hotelem, který na jeho vrcholu stojí už čtyři desítky let a padne na něj tak, že lituju všechny ty generace, které žily a umřely, aniž je kdy viděly spolu.

Noční Liberec z JeštěduNadoblačné zážitky, kde jinde než na Ještědu

Z Ještědu se vám může naskytnout nejedna krásná podívaná. Noční Liberec nezakrytý mraky nebo naopak Čechy mraky zakryté nejsou každodenní záležitost a opravdu to chce nahoře být v ten správný čas. Například z letošních šesti vysílacích dnů jsem z vrcholu něco viděl jen v polovině případů, jinak jsem se ztrácel v odporné studené mlze, potácel ve větru či jen mokl.

Souhrnný deník z Ještědu za roky 2012, 2013 a 2014.
Co je ale na Ještědu nejlepší je vysílačkování. Někteří sice říkají, že není na vysílání vůbec vhodný, protože na vrcholu je příliš mnoho rušivých zdrojů elektromagnetického vlnění. Já jsem na něm strávil v letech 2012–2014 celkem dvacet vysílacích dní (a k tomu několik dní nevysílacích). Vloni v květnu jsem spal uvnitř, letos v červnu jsem přenocoval venku. Vysílal jsem tam už na jaře, v létě, na podzim, v zimě. Ráno, v poledne, večer, v hluboké noci. Za tři roky jsem tam celkově udělal 632 spojení a to počítám jen ta, která jsem nakonec odeslal do PMR Cupu.

Inspirován souhrnným pradědským deníkem Tomáše Vlašim, dal jsem spojení ze všech těchto portejblů do jednoho deníku a jak to vypadá, vidíte na výše umístěném obrázku, respektive v detailním rozpisu zde. Podle podmínek se dá z Ještědu dovolat na dobrou polovinu území státu, zda se náhodou nedá dovolat i do prázdných míst nevím, možná ano a jen tam zrovna nikdo neposlouchal. Na kopec s výškou jen těsně přes tisíc metrů to rozhodně není tak špatné, jak se leckde dočtete.

Doufám, že v dalších letech se mi podaří Ještěd navštěvovat stejně hojně a zažít tam alespoň stejné množství krásných dnů, večerů, nocí a spojení. A i když to Dan Lhota myslel nejspíš jako vtip, já budu muset příští rok volačku při stěhování se ze Kbel změnit, takže Martin Ještěd tímto zařazuju do seznamu. Ostatně odkud se vysílání týká, jsem skutečně na Ještědu víc než doma.