Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Pariboro

Jeden z důvodů, proč jsem tak nadšený ze současných mobilních a tabletových her je ten, že se povětšinou jedná o typ, který mám rád – logické hry, jednoduché plošinovky a další hry evokující dobu, kterou jsem strávil za klávesnicí Didaktiku Gama. Občas ale není třeba evokovat. Občas vznikne pravá a nefalšovaná osmibitová pecka. Poznáte ji tak, že se o ní strašně špatně píše. Potřebujete do článku pár screenshotů a nejste schopni je více než týden udělat. Hru spustíte a už jen paříte, paříte a pak je najednou čas jít spát. Přesně taková hra je Pariboro.

Mike/ZT, autor Paribora

Autorem této je Mike/ZeroTeam, proslulý zejména větou „Peníze se rozmnožují na kapitálových trzích“, která mi změnila život a pak také organizováním Foreveru – nejlepší osmibitové demopárty světa. S památnými citáty už pravděpodobně skončil a o to víc mě těší, že se pustil na pole logických her.

Pariboro, úvodní screenPariboro, credits

Hru netvořil sám, o grafiku se postaral CVM, hudba je od tak kvalitních autorů jako Ellvis či Mr. Beep.

Pariboro, hlavní menuPariboro, herní pole

V úvodním menu si vyberete způsob ovládání, styl vzhledu hrací plochy, bouchnete nulu a objeví se vám hrací pole o rozměrech 8×5 hracích dílků, zaplněné herními symboly. Vaším úkolem není nic jiného, než odebírat dvojice náhodně určené počítačem. Odeberete-li celou vodorovnou řadu, řádky nad ní o jeden poklesnou a nahoře se objeví další. Hra končí, když se vygeneruje dvojice, kterou už na poli nemáte. Může se tak stát poměrně brzy, ale pokud budete odebírat chytře a rychle doplňovat nové řádky, chvíli vydržíte. Sám mistr autor nahrál přes 700 bodů, já jsem aktuálně zhruba na třetině. Není to až tak snadné, jak se to může zdát.

Pariboro, nejlepší výsledky

Dostat se do tabulky nebo dokonce na její první místo není až tak složité. Na mobilu, kam jsem si čistě kvůli Pariboru konečně nainstaloval emulátor, jsem to zvládl hned první den. Ovšem přiblížit se alespoň polovině Mikeova nejlepšího výsledku mi asi chvíli potrvá, to že mě takové hry baví ještě neznamená, že na ně nejsem levý.
A teď se dostávám k tomu nejlepšímu – ve světě plném pseudotvůrců nabízejících prdící pytlíky pro iPhone za 2.99€ se našel někdo, kdo svoji hru dává zdarma i se zdrojákem. TAPku pro emulátor či pro přepískání do Spectra najdete tady, zdrojový kód i se spoustou dalších je pak zde. Asi si ho pořádně pročtu, třeba mi to pomůže v hraní. Mike, díky!