Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Pebble Smartwatch

Každá věc se dá dělat dobře nebo špatně a platí to i pro takovou trendy zbytečnost, jako jsou chytré hodinky. Za špatný přístup považuji hodinky s výpočetním výkonem mého notebooku (a to není legrace, Efika MX Smartbook i Samsung Galaxy Gear mají ARM taktovaný na frekvenci 800MHz), které na jedno nabití také zhruba stejně vydrží. Za dobrý přístup považuji pak Pebble.

Pebble Cherry Red
Moje Pebble Cherry Red

Aby bylo hned na úvod jasno, smartwatch jsem si nekoupil, abych na nich četl notifikace z mobilního telefonu, stejně jako smartphone nemám proto, abych měl kde „rozpučit mravca“. Chápu, že obě dvě činnosti dle statistik na daných zařízeních mezi populací vedou, ale nemám problém s odlišováním se. Můj telefon umí z notifikací rovnou řešit jejich důvod, a tak mi jen samotné čtení nepřijde dostatečně smart, aby to byl důvod k nákupu chytrých hodinek. Chápu všechny ty, jejichž pádlofony se musí kvůli rozměrům přepravovat ve speciálním oddíle osobního vlaku, že se jim kvůli každému zvonění nechce burcovat průvodčího a chtějí se dozvědět co se děje prostým pohledem na hodinky, ale není to nic pro mě.

Pebble jsem chtěl převážně kvůli možnosti nahrát si do nich nějaké aplikace a sestavit si tak funkce hodinek podle svých představ, protože taková věc podle mě na trhu už docela dlouho chybí. Naposledy tuto možnost nabízely hodinky Fossil Wrist PDA resp. Abacus, ale tenkrát jsem na ně coby chudý student neměl a když jsem na ně měl, pro změnu už nebyly.

Pebble jsou postaveny na 32bitovém jednočipu architektury ARM Cortex-M3 a elektronickém papíru jako zobrazovadle. Procesor podle specifikace dosahuje maximálního taktu 120MHz a nese na sobě 128kB RAM, 1024kB flash pro aplikace a 30kB flash pro systém. E-ink displej má rozlišení 144×168 v jednobitové hloubce. Hodinky se ovládají pomocí čtyř hardwarových tlačítek a mají akcelerometr a magnetometr. Kdo někdy zkoušel naprogramovat ručičkové hodiny na ZX Spectru, může tyto parametry považovat za zbytečný luxus, v dnešním světě je to ale příjemně nenabubřelá kombinace, která svědčí o tom, že hodinky nenavrhovala korporace sledující time-to-market ale někdo, kdo oboru rozumí. Nějak to zbastlit z low-end mobilových komponent, vylepšit Androidem a rychle s velkou slávou vydat, to zvládne i Samsung.

Obě výše uvedené komponenty mají za cíl co nejvyšší výdrž akumulátoru a mohu říct, že se jim to i daří. Pokud nechám hodinky připojené a telefon jim posílá vybrané notifikace (hovory, SMS, maily) prostřednictvím neoriginální ale nativní aplikace pro BB10, pak na jedno nabití fungují zhruba pět dní. Pokud nechám BlueTooth zapnutý, ale notifikace vypnu, takže příslušná aplikace nebo hodinkový skin jen občas skrze telefon zjistí třeba stav počasí, výdrž se posune někam k týdnu. Pokud vypnu rádio úplně a Pebble používám jako hodinky, stopky či krokoměr a když se opravdu nudím, zahraju si na nich nokiáckého hAda, klesne baterie z plného stavu na 50% po patnácti dnech. Déle je zatím nemám, takže nevím přesně, ale nemám důvod nevěřit měsíční výdrži a to jsem ochoten u hodinek akceptovat. Pravda, obyčejné čínské hodinky Sinobi zvládnou na jednu baterií běžet dva roky, Tissotky skoro dvojnásobek, ale papírová kniha také vydrží déle než Kindle, přesto mám využití pro obojí.

Pebble App pro Android
Pebble BETA App pro Android běžící na BB10

Systém Pebble OS je založen na operačním systému FreeRTOS, aplikace a vzhledy hodinek (watchfaces) jsou programovány v jazyce C. Kromě těch již obsažených jich lze do Pebble nahrát osm, k čemuž je třeba použít aplikaci pro iOS nebo Android. Ta androidí mi na BB10 bezproblémově funguje, jen se chová jako typická aplikace pro Android: žere baterií, zatěžuje procesor a jakmile jen na chvilku zapněte BlueTooth už se snaží do hodinek něco hustit. Naštěstí se jí ve většině těchto projevů dá v nastavení zabránit a pak jí používat jen jako obchod se softwarem pro Pebble.

Poslední věcí kterou zmíním (protože popravdě to byla i poslední věc, která mě zajímala), je design. Nejen kvůli ceně jsem si koupil levnější plastové v provedení Cherry Red, jak ostatně patrno z obrázku v úvodu. Plastových variant je pět, váhal jsem dlouho mezi oranžovými a červenými a nakonec zvolil ty méně výrazné. Setkal jsem se s několika negativními názory i se spoustou pozitivních, designový vkus je prostě individuální a popravdě z kovových variant se mi žádná nelíbila natolik, abych místo tří a půl tisíce utratil sedm.


Mám Pebble něco málo přes měsíc a jsem spokojen. Senzory fungují velmi dobře, takže krokoměr je opravdu použitelný. Aplikací sloužících k měření času nebo sledování pohybových aktivit je v obchodě dost, takže není problém si vybrat funkcionalitu a vzhled podle svých požadavků. Výdrž baterie je při mém způsobu používání naprosto bezkonkurenční.
Jediné čeho se obávám je (jako vždycky) budoucnost. Ty hodinky mi sedí tak jak jsou teď, netoužím po dotykovém ovládání, netoužím po barvičkách na displeji, netoužím po výpočetním výkonu, jsou to totiž hodinky. Nezbývá než doufat, že výrobce nepodlehne a nezačne produkovat nějak výrazně odlišné a zpětně nekompatibilní modely, které způsobí rozbití jednoty aplikací a rychlé zastarání hodinek.