Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

PMR Kopce

To jsem si takhle jednoho dne vytvořil vlastní soutěž v pásmu PMR446. Jako by už nebylo vysílačkových soutěží dost!

Je tu hlavní československá celoroční PMR soutěž – Čs. PMR Cup, kterou organizuje Žán Braník. Ta má sice tradici, ale pravidelné soutěžící by spočítal na prstech i příslovečný zaměstnanec dřevařských závodů a není to tak až takový „čelendž“. Cvoků ochotných trávit jednou měsíčně celý den někde na kopci prostě asi u nás víc není.

Dále je tu Pikador kombinovaný s PMR štafetou. Téhle soutěže jsem se ještě nezúčastnil, letos ji ale mám už napevno v kalendáři a jsem velmi zvědav, jak to dopadne. Přesto – je to jednodenní akce a člověk se na ni může maximálně tak rok těšit a ne se jí rok aktivně účastnit.

PMR Kopce

A proto jsem si vymyslel PMR Kopce. Tedy, nevymyslel jsem si je sám, inspirací větší než malou mi byla radioamatérská aktivita SOTA, která je v podstatě o tomtéž: vylézt za rok na co nejvíce kopců s vysílačkou v báglu, z každého kopce udělat pár spojení (=“aktivovat kopec“) a jít dál. Není nutné vysedávat na kopci celý den a čekat až se objeví další soutěžní protistanice. Podle výšky kopce je nutné udělat mezi jedním a třemi spojeními a to se i na PMR pásmu dá doslova z každé krtiny. Doufám, že se mi podaří přitáhnout k vysílačce i někoho jiného, než staré známé volačky. Po horách se toulá hodně cyklistů, turistů, geocacherů a dalších a takováto doprovodná aktivita je příliš nezdrží.

Zatím se to celkem daří, i když jsou v soutěži i dobře známá jména, je tam dobrá polovina volaček, které jsem v PMR Cupu nepotkal. Pro motivaci doma sedících protistanic byl založen i žebříček lovců, kteří odpovídají právě dobyvatelům kopců. I tam jsou na předních místech svěží nová jména.

Vytvořil jsem pro soutěž vpravdě jednoduchý web. Jsou na něm jak podrobná pravidla, tak formulář prostřednictvím kterého je možno odesílat hlášení z aktivací a ihned se podívat na průběžné výsledky. Sám vím, jaké to je, nedočkavě čekat až bude vyhodnocen například PMR Cup. I když bude třeba jednou za čas projít deníky ručně a opravit případné překlepy, pořád je dispozici hrubá představa o pořadí.

Zeptat se na nejasnosti nebo podebatovat o soutěži lze na Jerryho webu. Staničky je možné sehnat takřka v libovolném hypermarketu i za cenu nepřevyšující pětistovku. Na kopec nad městem je schopen vylézt téměř každý. Udělat z něj jedno spojení také. Tak doufám, že se k nám připojí hodně dalších lidí.
Co třeba vy?