Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

RAWpsódie

Kromě sbírky historické výpočetní, kapesní a mobilní techniky se to u nás doma hemží i poměrně slušným počtem fotoaparátů. Ne, že bych snad byl nějaký dobrý fotograf, ale občas se i největšímu paku podaří zachytit zajímavý okamžik, předmět, město, moře, kuře či stavení. Na vrcholu této naší fotopyramidy se tyčí DSLR Sony Alpha A450. S některými foťáky se fotí více, s některými méně a s některými (zatím) vůbec. A u Alphy jsem celé více než dva roky měl pocit, že by s ní za ty prachy jistě šlo dělat mnohem více muziky. Proto jsem se rozhodl vrátit ke klasice v podobě sovětského objektivu Helios 50/f2.8, koupil si redukci ze závitu M42 na soňácký bajonet a v souvislosti s tím jsem se rozhodl přepnout softwarový přepínač v menu foťáku z JPEG na RAW. A tady začaly problémy.

I když mám na stole intelácký iMac, zpracování fotek a videa stále svěřuju svému PowerMacu G5. Je možná skoro 2x pomalejší než iMac a 10x pomalejší než dnešní stroje, ale mám k němu vztah a pracuje se mi na něm nejradostněji a dokud bude schopen roztáčet své disky a ventilátory, nezmění se to. Bohužel právě PowerMac G5, respektive iPhoto ’09 v systému 10.5.8 se staly příčinou zmíněných problémů.

Formát RAW není narozdíl od ostatních formátů digitálních obrázků pevně stanoven. Jedná se v zásadě o otisk stavu CCD/CMOS snímače fotoaparátu určený k dalšímu zpracování (už jsem zaznamenal pojem digitální vyvolávání), takže je třeba mít ke každému přístroji definici obsahu jeho RAW souborů. Apple proto vydává balíčky nazvané Digital Camera Raw Compatibility Update, které čas od času přinesou definice pro nové foťáky, použitelné v programech iPhoto a Aperture.

Co čert nechtěl, Sony Alpha A450 je obsažena v balíčku ve verzi 3.2, který je první určen pouze pro Intel procesory. Předchozí balík, tedy 3.1, obsahuje definice jiných foťáků z řady Alpha, ale ani jeden nefunguje pro moje RAWy. Tady jsem to mohl vzdát, smazat iPhoto z PowerMacu, nainstalovat ho na iMac, převést knihovnu fotek z jednoho počítače do druhého a fungovat na něm. Ostatně po chvilce googlení jsem dospěl k názoru, že to je přesně ten způsob, kterým vyřešili problém všichni ostatní majitelé PowerMaců a foťáků Sony Alpha. Razím ale názor, že dokud to neskončilo, tak to nekončí…


Stáhl jsem si program unpkg a s jeho pomocí dekompiloval instalační balík ve formátu pkg, abych se podíval, jak taková definice RAW formátu vypadá. Hned po prvotním pohledu do jeho útrob bylo jasno: obsah, respektive všechny binární části balíku jsou Universal Binary, intelovský je jen instalátor. Někdo v Apple označil balík jako Intel only i když vnitřek je stále funkční i na PowerPC. Odporné, to se nedělá.

Z balíku dostanete dva pseudosoubory typu bundle:

  • CoreTypes.bundle
  • RawCamera.bundle

Ve skutečnosti se jedná o složky tvářící se jako soubor, o čemž se přesvědčíme kliknutím pravým tlačítkem a zvolením Show Package Contents. Jde o důležitý fakt, jak se ukáže hned vzápětí. Pokud totiž chcete tyto dva bundle pseudosoubory nainstalovat, musíte tak učinit překopírováním do /System/Library/CoreServices. Prosté překopírování ale můžete udělat jen u RawCamera.bundle, CoreTypes.bundle je třeba otevřít a vzít z něj pouze RawCameraTypes.bundle, který patří do CoreTypes na vašem pevném disku. Když přerazíte celý CoreTypes.bundle, Finder už vám nikdy neotevře žádný disk, složku ani soubor a vy můžete přeinstalovávat systém. Tento příběh je bohužel založen na realitě. Pokud některý ze souborů, které se snažíte nahradit novými bundly nechce být přepsán, hoďte jej do koše, na jeho místo nakopírujte nový a po restartu vysypte koš.

A je to. Po restartu (u mě přerušením reinstallem) je hotovo. Preview, QuickLook, iPhoto a případně i Aperture najednou umí otevřít a zpracovat RAW z mého oblíbeného foťáku na mém oblíbeném počítači. Zkusil jsem stáhnout další verze Digital Camera Raw Compatibility Update a kupodivu se zdá, že ještě i verze 3.9, která je podle webu Apple určena pro systému 10.6.8 a 10.7.2, má v sobě binárku ve formátu Universal Binary, a tak by měla běžet i v 10.5.8.

Vichy:MacOS logout$ file RawCamera 
RawCamera: Mach-O universal binary with 3 architectures
RawCamera (for architecture i386):	Mach-O dynamically linked shared library i386
RawCamera (for architecture x86_64):	Mach-O 64-bit dynamically linked shared library x86_64
RawCamera (for architecture ppc):	Mach-O dynamically linked shared library ppc


Objektiv dělá krásné fotky a výsledkem tedy je, že i když v RAWu asi nebudu fotit vše, teď už alespoň můžu. Jen ten Apple je mi díky téhle levotě zas o něco méně sympatický. Je mi jasné, že 99% uživatelů Maca, kteří na problém narazí, jej pravděpodobně vyřeší koupí novějšího počítače. Proč se vůbec vývojáři obtěžují vnitřek dělat univerzálně, když to pak uměle omezí? A co všechno by mohlo běžet na PowerPC, kdyby někdo jen trochu chtěl?