Za jídlo, šaty a vzduch otročíme na programech z temných světů

Tempora mutantur

…nos et mutamur in illis.

Nevím jak vy, ale já měl web nejradši v době, kdy to byla platforma pro snadné provázání dokumentů a jejich částí. V době kdy webová stránka byla opravdu jen stránka: obsahovala písmena, která se skládala ve slova a ta doplněna mezerami a interpunkcí dávala věty. Vše to bylo prošpikováno obrázky a to hlavní plus spočívalo v tom, že když člověk chtěl číst něco dalšího, nemusel jít až do knihovny, stačilo kliknout na odkaz. I když jsme tenkrát nadávali, jak je HTML strašně ukecané a taková webová stránka je i dvakrát delší než informace na ní zobrazená, ani lidé na tlumících lécích nemohli fantazírovat, kam to jednoho dne dospěje.

Dnes máme rok 2014 a proti době před deseti až patnácti lety je web mnohonásobně informačně řidší. Jestliže jsem se zmiňoval o stavu kdy struktura stránky byla stejně rozsáhlá jako její obsah, dnes nikoho nepřekvapí, je-li stonásobně větší. Při prvním pohledu na libovolný web toho vidíte méně než před těmi deseti až patnácti lety, zato je to barevnější a nezřídka se to hýbe. Aktuální módní vlnou jsou velké barevné dlaždicoidní plochy a zejména pak scrollování obsahu webu řešené bujarým skriptováním. Lidem asi přijde hezčí když web připomíná vzhledově Windows 1.0 a při pohybu kolečkem myši obsah přijíždí zleva, zprava, někdy i z prostoru za uživatelem či za monitorem, jen ne zdola nahoru.

Proč to ale píšu? Jediný IT web, který ještě pravidelně čtu je server Deep In IT. Vzhledově byl vždy velmi praktický a kompaktní a stran obsahu je bez Schöna či Javůrka, což ho povyšovalo o tři řády nad servery na kterých Schön či Javůrek jsou. Vznikl na konci 90. let jako CD-R, někdy kolem roku 2010 se přejmenoval na zmíněný Deep In IT a předloni došlo k obsahovému rozdělení: vzniklo staronové CD-R s novou redakcí zacílené na IT konzumenty a novostaré Deep In IT pokračovalo se zaměřením na IT profíky. Design se sice poněkud změnil, ale byl stále poměrně přehledný a hlavně zůstal pro oba servery prakticky shodný. A na obou se dnešního dne změnil znovu a to tak, že mi krvácí oči a znečišťují moji jinak čistě bílou košili. Dovolte mi ilustrovat na výřezu webu o rozměrech zhruba 1024×768 bodů:

Původní CD-R CD-R po prvním redesignu
Aktuální CD-R
Tak šel čas na CD-R/Deep In IT

Co obrázek neukáže jsou příšerné barvy invertující efekty po přejetí myší, které jsou na webu prakticky na každém klikatelném objektu. Neukáže zbytečně velké a kostrbaté písmo v článcích, protože text se na výřez ani nevešel. Neukáže ani JavaScript, který je na stránce jen a jen kvůli vizuálním efektům a který při obyčejném hýbaní myší nad stránkou zatěžuje procesor Core i3 na 16%. Neukáže ani to, že pouhé otevření titulní stránky ve Firefoxu zaplní o 100MB vaší RAM více. Na to vše přijdete až když se chcete dozvědět něco nového a na web vlezete, stejně jako jsem na to přišel ráno já.

Nelíbí se mi to a nic s tím nenadělám. Dnešní web je tvořen tabletovými uživateli pro tabletové uživatele. Nikoho ani nenapadne, že nejsme všichni hiPPÍci a že někteří z nás sedí stále za počítačem. Můj takřka desetiletý domácí hardware tak stačí na programování, úpravu fotek ze zrcadlovek a stříhání 720p videa. Zdá se, že na procházení obyčejného IT webu už ale stačit nebude.